Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 217.32 218.97
  • Dolar 5.3142 5.3238
  • Euro 6.0386 6.0495
Oturum Aç Üye Ol

BÜTÇEDE MEMUR ZAMMI NE KADAR OLDU?

TBMM'ye sunulan 2019 mali yılı bütçe teklifinde yer alan memur maaş zamları sosyal medyada tartışma konusu oldu. Bütçe teklifinde, kamu görevlilerinin maaş artışı ilk altı ay için yüzde 4 ikinci altı ay için ise yüzde 5 olarak öngörüldü. Söz konusu oranlar toplu sözleşmede belirlenen oranlara göre yer aldı.
18 Ekim 2018 23:13

Sosyal medyada memur maaş zam oranı tartışması CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun twitter hesabından paylaştığı bir mesaj ile başladı.

CHP'li Bekaroğlu mesajında şu ifadeyi kullandı:

'2019 bütçesi geldi; memur maaş zammı Ocak’ta yüzde 4, Temmuz’da yüzde 5, iyi mi?'

Bekaroğlu'nun bu mesajının ardından sosyal medyada, memur zamlarına ilişkin çok sayıda mesaj yayımlandı. Kullanıcılar özellikle, bütçede enflasyon farkının yer almamasına tepki gösterdi.

Ancak, bütçe kanunlarındaki memur maaş katsayı artışları, toplu sözleşmede belirlenen oranlara göre gerçekleştiriliyor.

Buna göre, toplu sözleşmede daha önceden belirlenen oranlara göre, 2019 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 4 ikinci altı aylık döneminde ise yüzde 5 zam verilecek. Bu oranlar bütçeye de konulmuş oldu.

Enflasyon farkı oranlarına ilişkin ise bütçe kanunlarında bir hüküm veya metin bulunmuyor. Toplu sözleşme metinlerinde bu yönde bir hükme yer veriliyor.

Dolaysıyla, 2018 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyona göre, memur ve memur emeklilerine Ocak ayında yüzde 4 zam ile birlikte enflasyon farkı da yansıtılacak. Bu durum 2019 yılı bütçe teklifinde yer almaması, enflasyon farkının askıya alındığı anlamına gelmiyor.

SGKREHBERİ

GÜNE BAKIŞ SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

Bu haber için hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ